|
KOSTEL SV. ROCHA, ŠEBESTIÁNA A ROZÁLIE
Kostel byl postaven na staroměstském hřbitově za hradbami Starého města pražského jako hřbitovní kostel v r. 1682-3 pravděpodobně podle plánů architekta Jean Baptiste Matheye (kol. 1630-1696). Po velké epidemii moru a zasvěcen byl právě svatým protimorovým ochráncům. Tyto světce představuje také hlavní oltářní obraz (Ignác Raab?). Jde o zajímavou barokní elipsovitou kupolovou stavbu, jejíž vnitřek je členěn arkádami, nad nimiž se táhne galerie.
 Dnešní zařízení je většinou z 2. poloviny 19. století, za zmínku však stojí cenná cínová křtitelnice z roku 1595 od cínaře Matouše Voříška z Roudnice či velká freska nad vchodem do sakristie z roku 1766. Kostel se stal v roce 1842, po zrušení kostela sv. Kříže v Čajkovského ulici, farním a dnes slouží všem bohoslužebním účelům katolické církve na Žižkově.
V KOSTELE SV. ROCHA, ŠEBESTIÁNA A ROZÁLIE se koná koncert s názvem Smetanovská historie olšan - začátek v 16.00 hodin dne 25.9.2002
Následuje vycházka na OLŠANSKÉ HŘBITOVY
 Olšanské hřbitovy jsou svého druhu historickým památníkem Prahy. Odpočívají tu tisíce významných osobností nejrůznějších oborů, které vtiskly životu města i země podobu, již my dnes dotváříme. Zvlášť v jeho severozápadní části odpočívá mnoho významných českých i do Prahy nakonec osudem zavátých odjinud pocházejících hudebníků z doby kolem poloviny 19. století, kdy se do těchto prostor pohřbívalo. Svatobor vydal v roce 1998 ojedinělou publikaci Libuše Neckářové a Aloise Vanouška "Olšany pozapomenuté i současné". Správa pražských hřbitovů vydala v roce 2000 publikaci Aloise Vanouška "Olšanské umění, jeho tvůrci a doba". Již tradiční festivalová procházka po muzikantských hrobech měla i svou dohru: knihu muzikologa, skladatele, profesora AMU - našeho průvodce Jaroslava Smolky "Osudové lásky Bedřicha Smetany", kterého podnítily vzájemně sousedící hroby Kateřiny Smetanové a pěvkyně Lelly Ricci k úvahám o skladatelově milostném životě.
|
|